• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Fabryka Korfhage & Söhne:

K. Matki Boskiej Bolesnej - Poznań

Początki firmy sięgają pierwszych lat XIX wieku. W 1810 roku w Buer, obecnie dzielnicy Gelsenkirche w kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii, zarejestrowano firmę „Eduard Korfhage. Buer”. Oferta obejmowała zegary z dzienną rezerwą napędu. W roku 1855 firma wypuściła swój pierwszy zegar wieżowy z tygodniową rezerwą napędu, zamontowany na wybudowanym Martinkirche w Buer.. Około 1880 roku Heinrich Korfhage unowocześnił mechanizmy, implementując rozwiązanie pośredniego napędu wychwytu, co pozytywnie wpłynęło na dokładność chodu. W latach 80. XIX wieku firmę przerejestrowano w pobliskim Osnabrück (znanym jako miejsce zakończenia wojny trzydziestoletniej 1618-48), nadając jej nazwę „Ed. Korfhage & Söhne“. Wkrótce firma wprowadziła kolejne unowocześnienie – naciąg elektryczny. Pierwszy taki zegar zamontowano na ratuszu w Ołomuńcu (znanego ze słynnego, mieszczącego się tam zegara astronomicznego) w 1893 roku. Uwieńczeniem wprowadzanych unowocześnień do tradycyjnych mechanizmów i podnoszenia ich jakości było zdobycie pierwszego miejsca na wystawie światowej w Amsterdamie w 1899 roku. W okresie tym powstał też pierwszy carillon tego producenta, zamontowany na kościele św. Katarzyny w Gdańsku (w wieży mieści się dziś Muzeum Zegarów Wieżowych). 3 lipca 1905 roku urządzenie zostało uszkodzone w wyniku pożaru. Wkrótce odbudowano zepsuty instrument, jednak w czasie II wojny światowej dzwony przetopiono na amunicję. W 1935 roku fabryka opracowała i wykonała kurant sterowany nie poprzez tradycyjny bęben, lecz przez dziurkowaną taśmę. Dwa z nich umieszczono w Niemczech (Chemnitz w Saksonii i Hameln w Dolnej Saksonii), a trzeci w Boliwii. Wtedy także w fabryce powstał pierwszy wieżowy zegar elektryczny. Po II wojnie światowej fabryka ograniczała, a następnie zlikwidowała produkcję tradycyjnych czasomierzy, wprowadzając nowoczesne rozwiązania. W latach 1959-1971 zakład wypuścił około 1500 sztuk nowoczesnych mechanizmów typu UT 6000, będących swoistą symbiozą mechanizmów tradycyjnych i elektrycznych. Po 1971 roku fabryka produkowała już jedynie zegary elektryczne, pracując także nad napędami elektronicznymi sterowanymi drogą radiową. Od 1986 roku także kuranty produkcji Korfhage & Söhne sterowane są mikroprocesorowo.

Firma produkowała zarówno mechaniczne chodziki (takie jak na szkole podstawowej nr 2 w Kwidzynie), jak i rozbudowane mechanizmy zegarowe (kościół Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu). Charakterystyczne dla zegarów Ed. Korfhage & Söhne są płyty mechanizmów, mające kształt zbliżony to trójkąta, bądź też przypominające konstrukcje firmy J. F. Weule. Zegary Ed. Korfhage & Söhne to konstrukcje wysokie.

Firma funkcjonuje do dziś, prowadząc renowacje zabytkowych mechanizmów, a także produkując nowoczesne zegary wieżowe, dzwony i carillony z całym systemem napędowym oraz systemy figuralne.

Zespół „Czas na wysokości” miał przyjemność w roku 2017 dokonać kompleksowej konserwacji mechanizmu zegara wieżowego firmy Ed. Korfhage & Söhne, który mieści się na wieży kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Spychowie (egzemplarz z 1904 roku). Zegar powinien zostać poddany kolejnej gruntownej konserwacji około roku 2087.

Częściowo na podstawie:

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!