• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Fabryka C.F.Rochlitza:

Przykładowy mechanizm C.F.Rochlitz

Historia firmy zaczyna się w roku 1824, kiedy to w Berlinie powstał mały zakład F. Leonhardta. W 1848 roku właścicielem stał się C. F. Rochlitz. Jednak przez wiele lat jeszcze firma znana była pod starą nazwą. II połowa XIX wieku to już czas, gdy na tabliczkach znamionowych widniał napis „C. F. Rochlitz”. Przez następne lata, aż do 1984 roku firma pozostawała w rękach potomków drugiego właściciela.

Zakład C. F. Rochlitza produkował zegary wieżowe, uliczne, dworcowe, sygnałowe i kontrolujące. Ponadto, z zakładu wychodziły urządzenia grające i systemy ruchomych figur. Droższe egzemplarze od przełomu wieku zaopatrywane były w elektryczny naciąg automatyczny. Produkcja w szczytowym okresie działalności (około 1900 roku) wahała się w granicach około 140 sztuk, a liczba pracowników wynosiła około 20 osób.

Producent prezentował się na wystawie przemysłowej w Berlinie w 1879 roku, a także na wystawach światowych w Amsterdamie (1883), Antwerpii (1885), Chicago (1893),Paryżu (1900) i Lyonie (1904). Na dwóch ostatnich produkty C. F. Rochlitz zostały odznaczone złotymi medalami.

W czasie II wojny światowej firma była dostawcą broni dla niemieckiej armii. Fabryka jednak najbardziej znana była ze swoich małych zegarów wieżowych i fasadowych, do których stosowano mechanizmy wieżowe niskiej konstrukcji, najczęściej zaopatrzone wyłącznie w mechanizmy chodu i bicia oraz umieszczane w tanich drewnianych, nieoszklonych i praktycznych skrzyniach (chociaż nie zawsze). Do kompletu dołączany był najczęściej dzwon kloszowy, który idealnie spełniał swoją rolę na poddaszach i w małych wieżyczkach. Zegar taki przedstawiony jest na zdjęciu obok (z widocznym dodatkowym oprzyrządowaniem). Niemieckie szkolnictwo zakupywało te czasomierze na wieże swoich szkół. Dlatego to w zachodniej Polsce często i dziś można je spotkać na poddaszach starych szkolnych gmachów.

Dowodem jakości i popularności zegarów C. F. Rochlitz jest nagroda od króla pruskiego za wkład w niemiecką gospodarkę.

Firma funkcjonuje do dziś, jednak nie produkuje już tradycyjnych mechanizmów. Oferta producenta opiera się na nowoczesnych elektronicznych zegarach wieżowych oraz szeregu innych usług.

Zegary C. F. Rochlitz czasami trudno zidentyfikować ze względu na możliwy brak tabliczki znamionowej.

Egzemplarz C. F. Rochlitz napędza wskazówki m. in. zegara ratuszowego w Kołobrzegu.

Częściowo na podstawie: http://www.turmuhren-rochlitz.de/.

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!