• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Konserwacje zegarów wieżowych

Nasze działania

Gruntowna renowacja zegara kolejowego produkcji Braci Momma (dawniej Carla Weissa) z Głogowa z 1910 roku

Renowacja zegara kolejowego

W dniu 18 grudnia 2017 roku zespół „Czas na wysokości” zakończył prace nad zegarem kolejowym produkcji Braci Momma (dawniej Carla Weissa) z Głogowa z 1910 roku.

Zegar został zakupiony na rynku antyków przez osobę prywatną. Następnie przetransportowany do naszej pracowni. Okazało się, że stan techniczny zegara jest bardzo zły, co wymagało szerokiego zakresu prac. Przeczytaj całość!

Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic.

Premiera książki

Po 12 latach prac, w dniu 21 października 2017 roku miała miejsce premiera książki Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic. Książka opowiada nie tylko o egzemplarzach zegarów zachowanych w zachodniej Wielkopolsce, lecz przede wszystkim zawiera bogate opisy (wraz z przedrukiem historycznych materiałów graficznych) dotyczące poniższych historycznych producentów wielkich zegarów: Johanna Gottlieba Hadanka z Hoyerswerdy, Rodziny Moellinger z Berlina, C.F.Rochitz z Berlina, Carla Weissa z Głogowa, Braci Meister z Berlina, Georga Richtera z Berlina, Johanna Friedricha Weule z Bockenem.

Książka jest do nabycia w Bibliotece Miasta i Gminy Wolsztyn, Księgarni Leszek Maruszewski oraz Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu. Można złożyć także zamówienie na książkę drogą mailową, zostanie ona dostarczona przesyłką. Cena egzemplarza: 60 zł plus koszty przesyłki.

Targi zegarmistrzowskie

Zespół „Czas na wysokości” miał zaszczyt prezentować się na targach zegarmistrzowskich „It’s all about watches” w Łodzi w dniach 30 września i 1 października 2017 roku w Łodzi.

Przeprowadziliśmy wykład o historycznych producentach zegarów wieżowych i wyprodukowanych przez nich zachowanych egzemplarzach w Polsce. Jednocześnie zespół „Czas nawysokości” został partnerem Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa z siedzibą w Łodzi.

Kolejny zegar uratowany

We współpracy z firmą Nortman Pokrycia Dachowe, zespół „Czas na wysokości” miał przyjemność przyczynić się do odbudowy zniszczonego zegara wieżowego produkcji J. F. Weule na gmachu Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego w Poznaniu. Przygotowaliśmy dokumentację pozwalającą na uzupełnienie zakresu prac remontowych o zegar znajdujący się na poddaszu. Naprawa mechanizmu, a także odtworzenie ażurowej tarczy i dzwonu kloszowego, miała miejsce w Pracowni Konserwacji Obiektów Zabytkowych Krzysztofa Kurka.

Gruntowna konserwacja zegara - Ed. Korfhage & Söhne w Buer - Spychowo

Gruntowna renowacja zegara - Spychowo

Zespół „Czas na wysokości” przeprowadził gruntowną renowację mechanizmu zabytkowego zegara produkcji Ed. Korfhage & Söhne w Buer z roku 1904, który mieści się na wieży kościoła p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie.

Oficjalne uruchomienie zegara miało miejsce w dniu 12.08.2017r. o godzinie 14.45. Zegar wieżowy na kościele w Spychowie nie funkcjonował od dziesięcioleci (trudno określić dokładną datę zatrzymania zegara). Stan mechanizmu zegara należało określić jako bardzo zły. Szczęśliwie udało się przywrócic go do pełnej sprawności.

Zegar Johanna Friedricha Weule na ratuszu w Chełmży

Zegar na ratuszu w Chełmży

We współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Toruniu, zespół „Czas na wysokości” przygotował dokumentację konserwatorską dotyczącą czasomierza z 1899 roku produkcji fabryki Johanna Friedricha Weule z Bockenem, który odmierza czas na gmachu ratusza w Chełmży.

Decyzją Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 14 marca 2017 roku został on wpisany do Rejestru Zabytków Ruchomych

Nowe koło wychwytowe kościoła w Świeradowie Zdroju

Wykonanie nowego koła wychwytowego

W grudniu 2016 roku zespół „Czasnawysokosci” miał przyjemność wykonać dla zegara produkcji Carla Weissa na wieży kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdrój (woj. dolnośląskie) nowe koło wychwytowe.

W wrześniu 2016 roku nastąpiło wyłamanie zęba koła wychwytowego. Po oględzinach zostało stwierdzone, iż koło z uwagi na znaczne zużycie w całości nadaje się do wymiany. Oryginalna oś wraz z identyczną kopią koła wychwytowego została zamontowana w dniu 24 grudnia 2016 roku.

Dzięujemy za współpracę wieloletniemu opiekunowi zegara Panu Romanowi Kapszewiczowi.

Dokumentacja i renowacja zegara Johanna Mannhardta w Papowie Toruńskim

Zegar w Papowie Toruńskim

Zespół „Czasnawysokosci.pl” na zlecenie księdza proboszcza doktora Jarosława Ciechanowskiego podjął działania mające na celu uratowanie jednego z bardzo rzadko spotykanych w Polsce zegarów produkcji Johanna Mannhardta z 1907 roku mieszczącego się na wieży kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim.

Przygotowaliśmy na potrzeby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokumentację konserwatorską dla zniszczonego czasomierza. Zegar został umieszczony w rejestrze zabytków ruchomych techniki.

Następnie zegar został poddany gruntownej konserwacji w pracowni konserwatorskiej Krzysztofa Kurka w Puszczykowie. Odtworzonych zostało wiele elementów mechanizmu, a także wskazówki i cztery tarcze. Zegar nie funkcjonował do ok. 1945 roku.

Zobacz zdjęcia: [zdj. mechanizmu przed renowacją], [zdj. mechanizmu po renowacji]

Gruntowna konserwacja zegara - szkoła w Poznaniu

Gruntowna konserwacja zegara - szkoła w Poznaniu

Jako zespół Czasnawysokosci po wielu latach przywróciliśmy do życia zabytkowy zegar produkcji J.F. Weule z ok. 1909 roku na poddaszu budynku głównego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2 w Poznaniu. Mechanizm czasomierza był w złym stanie. Praktycznie wszystkie łożyska nadawały się do regeneracji, bądź wymiany. Na nowo wykonane zostały elementy napędu, które zagineły. Ażurowa tarcza zegarowa, wzbogacona miedzianymi elementami w postaci kwatów, wymagała nie tylko zabezpieczenia antykorozyjnego i malowania, ale także wzmocnienia konstrukcji, usunięcia wszelkich otworów powstałych w wyniku korozji oraz odtworzenia zniszczonych krawędzi.

Gruntowna konserwacja tarcz w Lubogoszczy

Gruntowna konserwacja tarcz - Lubogoszcz

Zespół czasnawysokosci.pl wykonał gruntowną konserwację trzech tarcz zegarowych dla kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubogoszczy (woj. lubuskie). Pochodzą one, podobnie jak mechanizm, z fabryki C. F. Rochlitz z Berlina. Montaż miał miejsce 21 sierpnia 2016 roku. Do tarcz wykonane zostały nowe zestawy wskazówek wraz z dobraniem odpowiednich regulowanych przeciwwag. Konserwacji poddane zostały także przekładnie wskazań. Oczyściliśmy także mechanizm, który będzie jednak w przyszłości wymagał regeneracji łożysk i kilku innych elementów.

Muzeum-Zamku w Łańcucie

Zegar na wieży gmachu Muzeum-Zamku w Łańcucie

Zespół Czasnawysokosci.pl opracował w marcu 2016 roku na potrzeby Muzeum-Zamku w Łańcucie dokumentację zabytkowego czasomierza na wieży dawnego zamku Lubomirskich i Potockich.

Jest to piękny czasomierz sygnowany "Emil Schauer, Wiedeń", jednakże pochodzi on najprawdopodobniej z Królewskiej Fabryki Zegarów Wieżowych Johanna Mannhardta w Monachium. Zegary te są niezwykle cenne i rzadko spotykane. Cieszymy się, że mogliśmy naszą wiedzą podzielić się z tak szczególną instytucją.

Zegar na ratuszu w Kargowej

Ratusz w Kargowej

Zespół Czasnawysokosci.pl w dniu 18 marca 2016 roku miał przyjemność sfotografować dawny zegar na wieży ratusza w Kargowej (woj. Lubuskie). Niestety jesteśmy bardzo rozczarowani, gdyż do zabytkowych tarcz z połowy XIX wieku zamontowany jest napęd elektroniczny.

Na wieży funkcjonował zegar produkcji Carla Weissa z Głogowa o niskim numerze 31 z roku 1856, co świadczyć może o tym, że przy wytwarzaniu tegoż mechanizmu mógł pracować sam mistrz Weiss.

Biała karta

Gniezno

Zespół Czasnawysokosci.pl miał zaszczyt zbadać zabytkowy czasomierz na wieży kościoła garnizonowego p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie. Zegar wciąż jest czynny i otoczony niezwykłą troską, choć mechanizmy bicia są zatrzymane. Zegar pochodzi z końca XIX wieku i powstał w fabryce C. F. Rochlitz.

Ratusz w Wielichowie - zegar

Wizyta w Wielichowie

W lutym 2016 roku przygotowaliśmy dla Urzędu Miejskiego w Wielichowie dokumentację znajdującego się tam zabytkowego zegara wieżowego. Czasomierz z początku XX wieku został wyprodukowany w fabryce C. F. Rochlitz w Berlinie. Zegar, choć pod bieżącą opieką, znajduje się w złym stanie technicznym. Dokumentacja przygotowywana została w kontekście zbliżającej się termomodernizacji poddasza i wieżyczki zegarowej, mamy więc nadzieję, że uda się dzięki naszym staraniom zachować zabytkowy czasomierz.

artykuł o zegarze na wieży kościoła Zbąszyniu

Artukuł w zbąszyńskiej gazecie

W Kwartalniku Samorządu Zbąszyńskiego z grudnia 2015 roku zamieszony został nasz artykuł o zabytkowym zegarze na wieży kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Zbąszyniu. Zegar pochodzi z fabryki Möllingerów z Berlina i posiada numer 899.

Co ciekawe, na kosciele p.w. św. Mikołaja w Lemgo (Niemcy) znaleźliśmy zegar tego samego producenta o numerze 898 z sierpnia 1851 roku.

Nowe liny - zegar W obrze

Nowe liny - Obra

W dniu 23.12.2015 roku zespół Czasnawysokosci miał przyjemność założyć nowe liny do zegara na wieży kościoła p.w. św. Jakuba Większego w Obrze (przy Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej). Dwie spośród trzech lin, na których dotychczas zawieszone były wagi, miały sto lat, dlatego też należało je wymienić na nowe przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli zegar dalej będzie tak należycie zadbany, a liny co kilka lat sprawdzane, powinny one służyć przez następny wiek.

zegar kuty w Białej Piskiej

Zegary kute na Warmii i Mazurach

Zespół Czasnawysokości przygotował dla Domu Kultury w Białej Piskiej opis zabytkowego kutego zegara z XVII wieku z wieży Kościoła św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej. Zegar odkupiono za zgodą Fryderyka II Wielkiego z zamku w Olecku. Nowy zegar zainstalował na wieży kościelnej zegarmistrz Johann Malnitz z Stołupian (obecnie Niestierow w Obwodzie Królewieckim). Na początku XX wieku zegar został wyłączony z użytkowania na rzecz mechanicznego zegara produkcji C. F. Rochlitz. Dawny mechanizm znajduje się obecnie w Domu Kultury w Białej Piskiej.

Równolegle przygotowaliśmy opis starego zegara z wieży kościoła w Dobrzykach [ZDJĘCIE] w gminie Zalewo. Oba czasomierze znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim.

zegar na pałacu w Gościeszynie

Zabezpieczony mechanizm

5.12.2015r. zespół Czasnawysokosci miał przyjemność zabezpieczyć przed zimą i zakonserwować niestety dość zniszczony mechanizm pałacu w Gościeszynie.

Miejmy nadzieję, że znajdą się środki na gruntowną konserwację i zegar wróci do funkcjonowania.

Zegar produkcji C. F. Rochlitz z Berlina. Dla niewtajemniczonych: Pałac odebrany właścicielom po II wojnie światowej, przekształcony w Dom Dziecka, przez lata dość zaniedbany, powróciwszy do prawowitych właścicieli pomału przywracany jest do dawnej świetności.

Zobacz zdjęcie

Wizyta w kościańskim ratuszu

W dniu 18. 07. 2015 r. mieliśmy przyjemność gościć w gmachu ratusza w Kościanie na zaproszenie Pana Przewodniczącego Rady Miasta oraz Pana vice-Burmistrza w celu zbadania mieszącego się tam zegara.

Na wieży znajduje się kwadransowy mechanizm z pracowni Carla Weissa z roku 1893 (nr 1462). Co ciekawe, jest to niezwykle rzadko spotykany egzemplarz zegara Carla Weissa z mechanizmem pośredniego wychwytu typu różnicowego patentu Carla Weissa, zarejestrowanym swego czasu w rejestrze Deutsches Reich Patent pod numerem 66325.

Zegar nie posiada żadnych unowocześnień, jest codziennie ręcznie nakręcany.

Dokumentacja zabytkowego zegara na wieży ratusza w Kościanie została przygotowana i dostarczona do Urzędu Miasta

Artykuł - Świętno

W niedzielę 17.05.2015 w kościele w Świętnie k. Wolsztyna prezentowana będzie historia tejże świątyni (w formie wystawy). Prezentowany będzie także nasz artykuł o zegarze na wieży tegoż kościoła z dokładnym wskazaniem berlińskiego adresu, pod którym został on wytworzony w końcówce XIX wieku.

nowe koło wychwytowe oraz nową paletę do Eppnera

Wykonanie koła wychwytowego

Wykonaliśy dla pasjonata z Turku nowe koło wychwytowe oraz nową paletę do zegara produkcji Eppnera z Srebrnej Góry. O manufakturze można przeczytać tu.

Oczywiście frezowanie wg naszych rysunków zostało wykonane w firmie specjalizującej się w obróbce metali, toczenie elementu mocującego koło do osi zostało wykonane przez zaprzyjaźnionego konserwatora w Puszczykowie.

Konserwacja zegara wieżowego C.F.Rochlitz - Wolsztyn

Renowacja zegara wieżowego C.F.Rochlitz - Wolsztyn

Niezmiernie miło jest nam poinformować o ukończonej przez nas właśnie renowacji mechanizmu zegara wieżowego z manufaktury C. F. Rochlitz z Berlina. Udało się uratować i przywrócić sprawność kolejnego czasomierza. Konserwacja zegara została wykonania w 100% w naszej pracowni. Sprawą dla nas niezmiernie ważną jest też fakt, iż zegar ten mieści się w naszej rodzinnej miejscowości - Wolsztynie.

Zobacz zdjęcie

Konserwacja - Georg Richter, Berlin, 1897 rok -Poznań

Z powodu prowadzenia przez nas innych prac zegar ten przekazaliśmy do zaprzyjażnionej nam pracowni. Konserwacje przeprowadził Krzysztof Kurek. Czasomierz znajduje się na wieży kościoła garnizonowego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu.

Zobacz zdjęcie

Renowacja tarcz - Obra

Zorganizowaliśmy latem roku 2014 konserwację 99-letnich tarcz zegara w Obrze k. Wolsztyna. Zegar produkcji Georga Richtera. Piszemy o tym dopiero teraz, gdyż po pół roku mamy pewność, że nic nas nie zaskoczyło. Konserwacja polegała na uzupełnieniu braków w tarczy (dolne części były zupełnie niemalże utlenione) i pokryciu tarcz nowym malowaniem, które jest identyczne, jak poprzednie Czytaj cały wpis

Nowa sprężynka wahadłowa - Tuchorza

Zegar J.F.Weule z 1906 roku w Tuchorzy k. Wolsztyna uzyskał nową sprężynkę wahadłową. Tym samym, mamy nadzieję, iż zegar posłuży jeszcze przynajmniej kilkanaście lat przed wielką renowacją, która prędzej czy później będzie musiała nastąpić

Zobacz zdjęcie

Kolejna wizyta, kolejna dokumentacja

W dniu 08.02.2014 roku Zespół Czasnawysokosci.pl miał przyjemność dostarczyć dokumentację zegara wieżowego znajdującego się w wieży kościoła garnizonowego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu.

Zegar obecnie jest nieczynny, jednak jest w doskonałej kondycji jak na swój wiek. Został bowiem wyprodukowany w roku 1897 w fabryce Georga Richtera w Berlinie, o której informacje znajdą Państwo na naszej stronie

Skan książki Turmuhren der Firma Hadank & Sohn aus Hoyerswerda

Nowa pozycja książkowa, wzmianka o wolsztyńskim zegarze

W roku 2014 została w Lipsku wydana książka autorstwa lipskiego pasjonata zegarów wieżowych Pana Svena Bayera pod tytułem "Turmuhren der Firma Hadank & Sohn aus Hoyerswerda". Książka zawiera opis renowacji zegara firmy "Hadank & Sohn" z Hoyerswerdy, który znajdował się na jednej z saksońskich wież kościelnych, zanim został tam zamontowany zegar elektryczny. Ponieważ nasza strona jako jedyna zawiera kompleksowy opis manufaktury, pan Sven Bayer zwrócił się do nas o pomoc. Owocem współpracy jest kompleksowa książka zawierająca dane o producencie, pochodzące także z naszej strony internetowej, prezentację procesu konserwacji oraz informacje o innych zegarach producenta, które wciąż odmierzają czas w wieżach środkowej części Europy. Jednym z nich jest zegar na wieży kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej rodzinnej miejscowości - Wolsztynie.

Zobacz zdjęcie

Dokumentacja kolejnego zegara

24. stycznia 2013 roku zespół czasnawysokości.pl dostarczył do kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie opis zegara znajdującego się na wieży świątyni. Czasomierz, pochodzący z 1794 roku, obecnie jest wstrzymany.

Mamy jednak nadzieję, że nasze działania przyczynią się do jego renowacji.

Zobacz zdjęcie

Oględziny kolejnego zegara

Dnia 10.12.2012r. zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność dokonać oględzin zabytkowego, niestety nieczynnego zegara na wieży kościoła Św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie. Mechanizm kwadransowy wykonany został w 1794 roku. Dokumentacja zegara jest w trakcie przygotowywania, nowe informacje wkrótce.

Ponadto warto wspomnieć, że jest to pierwsze nasze tego typu działanie poza granicami kraju.

Zobacz zdjęcia z Rosji

Rosyjskie zegary wieżowe

W dniach 08.11 - 14.11.2012 zespół czasnawysokosci,pl miał przyjemność zwiedzić Moskwę, Sankt Petersburg i Psków - trzy światy, w których jednak i dla zegarów znalazło się na przestrzeni lat miejsce. Na naszym fanpage'u na Facebooku zamieszczone zostały zdjęcia rosyjskich czasomierzy. Zapraszamy do oglądania!

Zobacz zdjęcia z Muzeum Zegarów w Kłajpedzie

Wizyta w Muzeum Zegarów w Kłajpedzie

W październiku, zwiedzając Litwę, natknęliśmy się na bardzo ciekawe Muzeum Zegarów w Kłajpedzie. Gorąco polecamy to miejsce - znajduje się tam bardzo ciekawa kolekcja zegarków z całej Europy. Można tam zobaczyć produkty z takich miast jak Wilno, Kraków, Londyn, a także państw: Niemiec, Szwajcarii, Francji, a także Związku Radzieckiego. Gorąco polecamy, zbiór naprawdę ciekawy, przedstawiający osiągnięcia zegarmistrzostwa na przestrzeni wieków!. Zdjęcia zobaczyć można na naszym fanpage'u na Facebooku.

Michał Olejniczak w manufakturze zegarków Vostok Europe

Wizyta w manufakturze zegarków Vostok Europe

Dnia 24-09-2012 roku zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność gościć w manufakturze zegarków Vostok Europe przy ulicy Naugarduko 41 w Wilnie. Zegarki Vostok Europe cieszą się świetną opinią wśród odbiorców. Stosowane w nich mechanizmy początkowo pochodziły z Rosji, obecnie stosowane są także mechanizmy japońskie i szwajcarskie. Polecamy stronę internetową firmy: www.vostok-europe.com. I chociaż zegarki naręczne to nieco inna branża, składamy podziękowania właścicielowi, Panu Igorowi Zubovskiemu, za serdeczne przyjęcie i oprowadzenie po miejscu, gdzie powstają te wspaniałe zegarki.

zegar na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu

Dokumentacja zegara na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu

W dniu 10.04.2012r. zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność dokonać oględzin zegara na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. W dniu 03.05.2012r. dostarczyliśmy do Parafii uprzednio opracowaną dokumentację. Na wieży znajduje się zegar E. Mollingera z 1859 roku. Sprawny zegar niestety posiada unieruchomiony mechanizm bicia na rzecz elektronicznego kuranta.

Renowacja części zegara z Zatonia

Renowacja części

Zorganizowaliśmy renowację elementu mechanizmu bicia zegara Carla Weissa z Zatonia koło Zielonej Góry. Konieczne było wytoczenie nowych elementów zębnika przy osi regulatora wiatrakowego oraz wykonanie kopii zniszczonej sprężynki wahadłowej. Nowe elementy będą, miejmy nadzieję, służyć kolejne lata w wyremontowanym zegarze Carla Weissa. Zobacz zdjęcia: [zdj. 1], [zdj. 2], [zdj. 3], [zdj. 4].

Mechanizm przedsiębiorstwa rodziny Zachariä

Opis zegara Bernharda Zachariä

W lutym 2012 roku wykonaliśmy na podstawie licznych fotografii opis zegara na kościele ewangelicko-augsburskim w Zabrzu. Znajduje się tam mechanizm Bernharda Zachariä z Lipska. Zegar niestety dziś jest nieczynny. Z racji, iż mechanizmy te są w Polsce rzadkością, pozwoliło to nam zweryfikować szereg informacji i skompletować wiadomości nt. producenta oraz umieścić informacje o nim na naszej stronie. Zapraszamy do czytania!

Rafał Pikuła, Michał Olejniczak

Dokumentacja zegara na Zamku Cesarskim w Poznaniu

25 listopada 2011 roku mieliśmy przyjemność dokonać oględzin zabytkowego, niestety nieczynnego już, zegara wieżowego na Zamku Cesarskim w Poznaniu. W dniu 13 grudnia 2011 roku oddaliśmy do Centrum Kultury Zamek pełną dokumentację n.t. zabytkowego mechanizmu. W wieży mieści się zegar firmy Georga Richtera z Berlina z 1908 roku. Zegar wyposażony jest w mechanizm bicia godzin, kwadransów oraz obciążnikowy napęd pośredni wychwytu. W wieży zachowały się też elementy systemu sygnalizującego w postaci cięgien i dźwigni mimo, iż część wieży z dzwonami została rozebrana po pokonaniu Niemiec w 1945 roku. Od 2008 roku wskazówki niestety napędza zegar elektryczny. Na mechanizmie zachowała się notka pierwszego opiekuna zegara, który to uciekł z Poznania przed powstańcami wielkopolskimi.

Rafał Pikuła, Michał Olejniczak

Oględziny zegara na poznańskim ratuszu

Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Miasta Poznania mieliśmy przyjemność dokonać oględzin zabytkowego zegara na fasadzie historycznego ratusza w Poznaniu. Wskazówki porusza zegar Carla Weissa, najprawdopodobniej z początku drugiej dekady XX wieku ok. 1912 roku (brakuje tabliczki znamionowej). Obecnie czynny jest tylko mechanizm chodu. Zegar wyposażony jest mechanizmy bicia godzin i kwadransów. Oba mechanizmy sygnalizujące są nieużywane, ich wagi są opuszczone. Mechanizm wyposażony jest w automatyczny naciąg. Zegar niegdyś był zegarem sterującym dla zegarów wtórnych ulicznych i innych.

Wkrótce na stronie pojawią się informacje n.t. zabytkowego, nieczynnego już, mechanicznego zegara na wieży dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu.

Nasze prace

Opisy zegarów wieżowych ziemi wolsztyńskiej najprawdopodobniej będą wydane w formie książkowej

© 2010 - 2018 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!