• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Nasza oferta:

Pełne konserwacje tradycyjnych zegarów wieżowych

Przeprowadzamy pełne konserwacje mechanicznych zegarów wieżowych. Celem naszej pracy jest zachowanie możliwie dużej części historycznego dziedzictwa.

Zegary mechaniczne po pełnej konserwacji wykazują sprawność na okres czas 80 lat pracy przy właściwym ich użytkowaniu. Okres ten jest nie krótszy od tego, który gwarantowany był przez producentów instalujących te czasomierze przed dziesiątkami lat. De facto tradycyjne zegary wieżowe, odpowiednio konserwowane, mogą funkcjonować właściwie nieskończenie, co potwierdza wiele przykładów zabytkowych czasomierzy w Europie.

Konserwacje zegarów wieżowych przeprowadzamy w naszej pracowni, bądź w przypadku dużych projektów – razem z zaprzyjaźnioną firmą konserwatorską. Celem najwyższym jest wykonanie prac z wymaganą przez sztukę jakością.

Przykładem pełnej konserwacji jest czasomierz na poddaszu Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Poznaniu przy ul. Prądzyńskiego 53.

Konserwacje i odtwarzanie zabytkowych tarcz zegarowych

Tarcze zegarowe są niezwykle narażone na działanie warunków atmosferycznych. Wiele cyferblatów ponad stuletnich zegarów właśnie teraz zaczyna wykazywać znaki czasu. Niektóre noszą nawet ślady działań wojennych w postaci otworów po strzałach. Świadczymy usługi polegające na przywracaniu dawnych tarcz zegarowych do ich pierwotnej formy z wykorzystaniem podkładów i farb najwyższej jakości. Przeprowadzona w ten sposób konserwacja pozwala na zachowanie oryginalnych tarcz zegarowych z gwarancją znacznie dłuższej odporności na warunki atmosferyczne niż malowanie producentów.

W przypadku konieczności, odtwarzamy także wskazówki zegarów wieżowych w ich oryginalnym kształcie.

Przykładem pełnej konserwacji tarcz zegarowych wraz z odtworzeniem wskazówek jest zegar na wiezy kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubogoszczy k. Krosna Odrzańskiego.

Wykonywanie części do zabytkowych czasomierzy wieżowych

Elementami zegara wieżowego, które nierzadko wykazują znaczące zużycie, a mogące zostać wymienione bez zupełnej rozbiórki zegara czy kompleksowej konserwacji, są koła wychwytowe, zawieszki wahadłowe oraz koła zapadowe. Wszystkie te elementy mogą zostać w razie potrzeby odtworzone.

Przykładem działań jest odtworzenie koła wychwytowego na potrzeby zegara Carla Weissa na wieży kościoła p.w. Jakuba Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie Zdroju.

Wymiana olinowania zegarów wieżowych

Wiele zadbanych i wciąż sprawnych zegarów wieżowych wymaga wymiany stalowych lin, na których zawieszone są wagi (obciążniki). Zużyte liny stanowią niebezpieczeństwo, dlatego oferujemy ich właściwą wymianę.

Przykładem zegara z wymienionym olinowaniem jest czasomierz na wieży kościoła p.w. św. Jakuba w Obrze k. Wolsztyna.

Wykonywanie automatycznych naciągów elektrycznych

Dawne zegary wieżowe wymagają nakręcania, co w przypadku zegarów o jednodniowej czy kilkudniowej rezerwie napędu może być bardzo uciążliwe. Do takich zegarów stosuje się rozwiązanie w postaci elektrycznego naciągu automatycznego – systemu, który samoczynnie co określony odcinek czasu nakręca zabytkowy mechanizm. Celem tego rozwiązania, praktykowanego od przełomu XIX i XX wieku, jest ułatwienie użytkowania zabytkowego czasomierza.

Przykładem zegara, do którego zastosowaliśmy powyższe rozwiązanie, jest czasomierz na wieży Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie.

Dokumentacje konserwatorskie na potrzeby Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków

Przygotowujemy także dokumentacje konserwatorskie niezbędne przy wpisie zegara do Rejestru Zabytków Ruchomych Techniki.

Przykładem zegara wpisanego do ww. na podstawie przygotowanej przez nas dokumentacji jest czasomierz produkcji Johanna Mannhardta z 1907 roku na wieży kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim.

Tablice informacyjne o zegarach wieżowych

Przygotowujemy także tablice informujące o zegarach wieżowych. Mogą one być w dowolnej formie – od antyramy po inne, bardziej wyrafinowane formy. Tablice takie zawierają informacje o producencie, w tym ciekawostki z nim związane, a także historię opisywanego czasomierza.

Przykład kościoła, w kruchcie którego zawieszona jest tablica informująca o zegarze, stanowi kościół garnizonowy p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu.

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!