• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Kompleksowa renowacja mechanizmu wraz z tarczą na wieży ratusza w Wielichowie

Na przełomie sierpnia i września 2020 roku na wieży ratusza w Wielichowie zabytkowy zegar z około 1910 roku produkcji fabryki C. F. Rochlitz z Berlina ponownie zaczął odmierzać czas. Zespół „Czas na wysokości” przeprowadził jego kompleksową renowację, przywracając sprawność czasomierza na kolejne dekady. Prace przy zegarze związane były z gruntownym remontem budynku urzędu, do którego władze miasta Wielichowa przygotowywały się przez kilka poprzednich lat.

Zegar na wieży ratusza w Wielichowie jest czasomierzem wyposażonym w mechanizm chodu z wychwytem Grahama oraz wahadłem sekundowym o zredukowanej długości 996 mm. Mechanizm bicia typu zapadowego w systemie szwarcwaldzkim wybija godziny i półgodziny na dziesięciokilogramowym dzwonie zawieszonym w szczycie wieży.

Czasomierz wyposażony jest w jedną prostokątną tarcze o niebieskim tle, na której naniesione jest drugie (okrągłe) tło z indeksami godzinowymi w formie liczb rzymskich i indeksami minutowymi, oraz zdobienia w narożnikach. Poszycie tarczy zostało zachowane, a oryginalne jej malowanie odtworzone zgodnie z pierwowzorem.

Mechanizm zegara wykazywał już znaczne zużycie, tym samym czasomierz na moment demontażu zegara w styczniu 2020 roku nie był już w użytkowaniu.

Poniżej podajemy przykładowe cechy wskazujące na konieczność renowacji czasomierza:

Wieża ratusza w Wielichowie przed remontem

W wyniku wszystkich ww. powodów użytkowanie czasomierza w ostatnich latach mogło stanowić zagrożenie dla osób przebywających w gmachu, szczególnie z uwzględnieniem drewnianego stropu strychu.

Zakres prac wykonanych przez pracownię obejmował w szczególności:

Wyzwaniem przy renowacji czasomierza było także dopasowanie jego wybranych elementów do nowej wieży oraz przebudowanego poddasza budynku. W wyniku zmian, jakie zaszły w obiekcie, konieczne okazało się odmienne poprowadzenie pędni łączącej mechanizm z przekładnią wskazań, aniżeli miało to miejsce przed rozpoczęciem prac, a także nowe rozprowadzenie lin na poddaszu. Pędnia została podzielona na dwie części oraz odchylona, co wymagało zastosowania dodatkowego przegubu Cardana oraz ułożyskowania. Do konstrukcji dachu przymocowane zostały nowe uchwyty z rolkami, na których przewijają się liny z zawieszonymi obciążnikami.

Nagranie z montażu nowej wieży na budynku ratusza można obejrzeć pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=JgWRDaNMqbA&t=248s.

Czasomierz obecnie ponownie dokładnie odmierza czas.

Bardzo dziękujemy urzędnikom Urzędu Miejskiego w Wielichowie za otwartość oraz serdeczność, z jaką się spotkaliśmy.

© 2010 - 2021 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!