• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

 • Automatyka mechanizmów

  Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Zegar na ratuszu w Ośnie przed naprawą

Renowacja mechanizmu zegara C. F. Rochlitz z Berlina z ratusza w Ośnie Lubuskim.:

Zespół „Czas na wysokości” w dniu 27 listopada 2023 roku uruchomił na poddaszu budynku Urzędu Miejskiego w Ośnie Lubuskim po gruntownej renowacji mechanizm zegara z fabryki C. F. Rochlitz z Berlina z przełomu XIX i XX wieku.

Gmach ratusza w Ośnie Lubuskim jest drugą lokalizacją obecnego czasomierza. Znany z przedwojennych fotografii zegar zniknął w ostatnich tygodniach II wojny światowej lub niedługo po jej zakończeniu. Obecnie funkcjonujący mechanizm pochodzi prawdopodobnie z zegara kolejowego, funkcjonującego niegdyś na stacji Ośno Lubuskie. Czasomierz z kolejowym mechanizmem został złożony po 1965 roku, lecz nie później niż w 1980 roku.

Prace realizowane przez zespół „Czas na wysokości” obejmowały gruntowną renowację mechanizmu zegarowego, usunięcie pochodzącego z okresu PRL stołu zegarowego oraz wykonanie nowej konstrukcji. Zegar został wyposażony jednocześnie w nowy system elektrycznego naciągu automatycznego z łańcuchem bez końca. Prace w zakresie przekładni wskazań obejmowały, oprócz regeneracji kół zębatych, wykonanie nowego mocowania przekładni za tarczą zegarową oraz nowych osi wskazówkowych. Zmiany pozwoliły na odsunięcie przekładni wskazań od szklanej tarczy i równomierne jej oświetlenie od wewnątrz.

W trakcie prac zachowane zostały pochodzące z czasów powojennej rekonstrukcji wskazówki, poddane oczyszczeniu, zabezpieczone antykorozyjnie, następnie malowane na czarno metodą natryskową.

Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Panu Stanisławowi Kozłowskiemu i Pani Sekretarz Gminy Pani Ewie Urbaniak za wszelką otwartość oraz serdeczność przy realizowaniu prac.

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!