Fabryka Johanna Mannhardta:
Johann Mannhardt urodził się 31. września 1798 roku w miasteczku Tegernsee, mieszczącego się nad jeziorem Tegern, obecnie w kraju związkowym Wolne Państwo Bawaria (Freistaat Bayern). Region ten słynie z uzdrowisk i górskich krajobrazów. Początkowo pracował jako pasterz, kształcąc się jednocześnie w zawodach technicznych. Johann Mannhardt był bowiem nie tylko konstruktorem zegarmistrzowskim, ale i wynalazcą. Pracował on nad udoskonalaniem materiałów budowlanych, młynów, pras, tokarek, a nawet gilotyn. Brał udział w projektowaniu elementów do Starej Pinakoteki – monachijskiego muzeum sztuki. W 1826 roku skonstruował swój pierwszy zegar wieżowy dla wieży kościoła w Egern w Bawarii.
Największe jednak osiągnięcia Johann Mannhardt zyskał w dziedzinie zegarmistrzostwa. W tej dziedzinie był bowiem wynalazcą dwóch wychwytów, zwanych: wychwyt nożycowy typu Mannhardta i wychwyt Manhardta.
Po wielu pracach i zdobywaniu doświadczenia, w 1844 roku Johann Mannhardt realizuje decyzję o utworzeniu własnej fabryki pod nazwą „Królewska Fabryka Zegarów Wieżowych w Monachium” (Königlich Bayerische Hof-Thurmuhren-Fabrik Johann Mannhardt in München). Pod tą nazwą działała ona do 1928 roku, kiedy to przejęła ją firma Philipa Hörza z Ulm (Philip Ulmer Turmuhrenfabrik). Produkty Mannhardta możemy spotkać w całych Niemczech, a także w Polsce i innych państwach europejskich oraz USA.
Johann Mannhardt zmarł 25. września 1878 roku w Monachium i tam został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym (Alert Südfriedhof), dziś już nieczynnym.
Na mechanizmach i wynalazkach Mannhardta bazował polski producent Michał Mięsowicz.
© 2010 - 2024 www.czasnawysokosci.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!